Nominerade och medverkande på Maishagalan 2009
Maishagalan år 2009 äger rum nu på fredag den 27 februari på Stallet i Stockholm!
Under denna gala utdelas utmärkelsen Årets kvinnor till Svensk-afrikanska kvinnor (Sweden African Women of the Year Awards). Evenemanget anknyter till den internationella kvinnodagen som följer veckan därpå och är en hyllning till engagerade kvinnor som bidrar till en positiv samhällsutveckling. Man vill dra uppmärksamheten till kvinnor som inspirerar och utgör förebilder för många människor i Sverige och Afrika.
Galan bjuder på underhållning med bland andra Fanta Yayo förra årets pristagare i kategorin Artist med gruppen Tamala (se www.stallet.st). Andra medverkande är bland andra: en mycket lovande sångerska; Beldina Malaika som är 20 år och redan etablerad. hon har framträtt med storheter som Elisabeth Kontomanou och även med Adam Tensta för TV4. Soul och hiphop artisten Aaron Phiri är med och delar ut ett av priserna.
Favorit i repris: Maria Llerena blir galavärdinna även i år!
De nominerade är:
Rachel Onamu, Mona Hussein, Chantelle Nabi, Fatou Njie, Yat, Yariatou Touré, Fanny Granström, Margareta Svenungsson (Kalebassi), Helen Scott, Floyd Gumbo, Majula Dabo.
Vinnare utses av en jury.
Varmt välkommen!
Dag: Fredag 27 februari 2009.
Tid: kl. 20.00.
Plats: Stallet, Stallgatan 7 i Stockholm
vivalairene@hotmail.com |