WORKSHOP GROUNDANCE
Det här är ett tillfälle för dig:
* som gillar rytmer – rytmförståelse och rytmkänslan i kroppen
* som vill röra på kroppen – på kroppens villkor
* som gillar afrikansk musik – både trummusik och annan musik från Afrika
Rörelserna är inspirerade av afrikansk dans, främst från Ghana och Nigeria, och är relativt enkla att utföra i sig. Utmaningen blir att koppla ihop rörelserna i olika kroppsdelar med varandra samtidigt som fötterna stadigt trampar i takt med musiken.
Vi kommer att gå djupare in i rytmerna och rörelserna. Hitta fötterna, balansen och tryggheten i våra steg. Hur använder jag mina fötter. Få tid att känna in vad jag rör, hur jag rör mig, andningen i rörelsen. Hitta anspänningen och avspänningen i varje rörelse. Hur rör jag mig optimalt – inte maximalt.
Vi bjuder in kroppen till lek och dans utan prestation. Lockar fram vår rörelseglädje och låter sedan leendet på läpparna sprida sig över hela kroppen!
Inga förkunskaper behövs. Du utgår från dina egna förutsättningar.
Barfota och lediga kläder.
Läs mer på www.groundance.se
söndag 23 november kl 11.30-14.00
Ledare: Carina Bagge
Plats: Danscenter Stockholm, Åsögatan 117, T-Medborgarplatsen
Betalning: 230 kr, kontant vid kurstillfället
För anmälan/info: carina@groundance.se eller 0708-11 98 89
Jag bekräftar din anmälan.
VARMT VÄLKOMMEN! |