Djembe-Nytt
Nyhetsbrev för Afrikanska Trummor och Dans i Sverige
Trumkurser   Danskurser   Föreställningar   Trumjam   Trummor   Övrigt
Norra Sverige   Stockholm   Mellansverige   Göteborg   Södra Sverige   Malmö
Följ med till Afrika (Ghana) 7-20 Januari-2009.
 

på dans- och trumspelsworkshop.

Det finns några platser kvar

Vi kommer att bo i Teshie, en trevlig by som ligger 20 minuter utanför Ghanas huvudstad Accra. Stället heter Odehe Center och dit kommer kursdeltagare från hela världen. Det är ett fantastiskt ställe att vara och bo på. Du upplever Afrika på ett annorlunda sätt. På centret tränar också Odehe’s egen dansgrupp, vilket innebär att du får inspiration genom att se när de spelar och dansar.

Vi dansar och spelar måndag –fredag, på helgerna är vi lediga.
Vi bor, äter och går på kurs på samma ställe. Odehe Center ligger på promenadavstånd från havet och en stor sandstrand. I närheten ligger även fler vackra stränder som man enkelt når med buss eller taxi.

Kursen kostar 350 euro per vecka och 700 euro för två veckor. Kurs, logi och mat ingår. Avgiften betalas i Ghana. Eventuella utflykter ordnar vi själva.
Det finns mycket att se i Ghana, vacker natur, spännande kultur, museer, vackra stränder, underhållning mm.

Kursen börjar 7:e januari och slutar 20:e januari. Man kan åka 5:e eller 6:e januari, en eller två dagar innan kursstart. Efter de två veckorna går det bra att stanna längre för de som vill ha privatlektioner eller bara förlänga semestern.
Kursen leds av Emmanuel Gomado som är dansare och slagverkare på elitnivå.
Till sin hjälp har han professionella danslärare och trummare från Ghana.

På grund av begränsat antal sovplatser är det bra att anmäla sig så fort som möjligt. Flygbiljetter kostar mellan 9000 och 12000 kronor, beroende på vilket flyg och när man vill resa. En rekommendation är att resa med Lufthansa eller KLM. Det finns andra bolag också.
OBS! Planen blir snabbt fullbokade, därför är det viktigt att boka biljetter i mycket god tid.

Allmänt om Ghana:
Demokrati med ca 23 miljoner invånare. Officiellt språk är engelska. Människorna är mycket trevliga och hjälpsamma.

Info: Kontakta Theodore Awuletey på 0704-80 34 39, 031-14 31 94 eller papatheod@hotmail.com

theodore awuletey   papatheo.se
2008-08-26-09:14:04




Tillbaka              Stäng              Skriv ut              Tipsa en Vän



Djembe-Nytt är en gratistjänst på www.djembe.se. Du kan läsa Webbtidningen,
Prenumerera på Nyhetsbreven och även göra egna Utskick till Prenumeranterna.

Du får gärna göra korta Bildreportage i Djembe-Nytt om Trummor eller Dans på din
egen ort eller från någon resa du gjort. Kontakta Webbredaktören för information.

Om du vill ha Bilder från ett Bildreportage kan du också kontakta Webbredaktören.