Djembe-Nytt
Nyhetsbrev för Afrikanska Trummor och Dans i Sverige
Trumkurser   Danskurser   Föreställningar   Trumjam   Trummor   Övrigt
Norra Sverige   Stockholm   Mellansverige   Göteborg   Södra Sverige   Malmö
DANS-WORKSHOP med Emmanuel Gomado
 
DANS - WORKSHOP
DANS FRÅN GHANA MED EMMANUEL GOMADO

- samarbete med TRUM- & DANSKOMPANIET baadjoo

Unikt tillfälle att prova de annorlunda rytmerna och rörelserna i danser från Ghana med omnejd tillsammans med den inspirerande pedagogen Emmanuel Gomado och support från gruppen baadjoo. Här hör dansen och musiken oupplösligt ihop, dansen blir till bilder av det trummorna spelar, och trummorna sätter ljud på dansarnas rörelser.

Lördag 17 maj, kl 10.00-13.00

Nivå: nybörjare – fortsättning
Plats: Danscenter Stockholm, Åsögatan 117, T-Medborgarplatsen
Pris: 350 kr

Om Emmanuel
Emmanuel Gomado kommer från Ghana. Han är dansare, trummare, koreograf och ledare för Odehe Drum & Dance i Ghana. Dessutom är han en exceptionell pedagog. Att lära ut en dans är för Emmanuel inte bara en fråga om hur stegen ser ut och hur de hänger ihop med trumrytmerna. Det handlar om att förmedla en djupare förståelse för rörelsernas ursprung och betydelse, och om att förankra den förståelsen i medvetandet och kroppen.

Som en av hans elever har sagt: ”Det är inte så att han bara tar
nånting utifrån och ger till mig, utan han plockar fram nånting inifrån mig själv och ger mig”.

Läs mer om Emmanuel och Odehe på www.odehe.com

Om baadjoo
Baadjoo bildades år 2005, och är en grupp dansare och slagverkare från mellersta Sverige. Gruppens medlemmar har lärt känna varandra i olika kurs- och festivalsammanhang under årens lopp, och även varit i Afrika, mestadels Ghana, och studerat traditionell dans och musik. Vi dansar och spelar i olika sammanhang, på fester, festivaler, konferenser och håller inspirerande workshops och kurser. Läs mer på www.baadjoo.se.

Anmälan
Maila carina@baadjoo.se eller ring 0708-119889. Vi bekräftar din anmälan.
Begränsat med platser (20 st) - först till kvarn! Var snäll och avanmäl i god tid om du ej kan komma. Välkommen!

Robert Gustavsson  
2008-04-21-23:10:09




Tillbaka              Stäng              Skriv ut              Tipsa en Vän



Djembe-Nytt är en gratistjänst på www.djembe.se. Du kan läsa Webbtidningen,
Prenumerera på Nyhetsbreven och även göra egna Utskick till Prenumeranterna.

Du får gärna göra korta Bildreportage i Djembe-Nytt om Trummor eller Dans på din
egen ort eller från någon resa du gjort. Kontakta Webbredaktören för information.

Om du vill ha Bilder från ett Bildreportage kan du också kontakta Webbredaktören.