Djembe-Nytt
Nyhetsbrev för Afrikanska Trummor och Dans i Sverige
Trumkurser   Danskurser   Föreställningar   Trumjam   Trummor   Övrigt
Norra Sverige   Stockholm   Mellansverige   Göteborg   Södra Sverige   Malmö
Dans- trum- och kulturresa till Casamance i södra Senegal.
 
Dans- trum- och kulturresa till Casamance i södra Senegal 18 jan-6 feb 2007

Följ med Atab Bayo hem till det frodiga Casamance i södra Senegal dit vi arrangerar en 3-veckors dans- trum- och kulturresa med sång, natur, sol och bad.

Atab Bayo är en uttrycksfull dansare, och var i Senegal frontfigur i Ballet Bougarabou. Han är en mycket uppskattad pedagog. Sedan våren 2000 undervisar han i Sverige, bl.a på Dans Dojon i Stockholm. Atab är medlem i dans och rytmkompaniet Chapeaux de Guinée

Vi kommer att ha tre huvuddanslärare med olika inriktning: en för djembe-rytmer en för sabar-rytmer och en för saurouba och bougarabou-rytmer (traditionella rytmer från Casamanceregionen.) Vill du hellre lära dig trumma av professionella musiker så kan vi ordna det. Vi hjälper dig att köpa en trumma till bra pris.
Bor gör vi enkelt men charmigt vid havet i byn Diannah (som ligger mellan Abéné och Kafountine) hos Moussa Fofana, nära sol och bad. Temp är ca. 30 grader i luften.
Vi kommer att göra två utflykter med övernattningar. En till Atabs hemby där vi ordnar en dansfest och den andra till provinshuvudstaden Ziguinchor, där vi bl.a. besöker den färgsprakande marknaden.

I priset 8400 kr ingår:
Resa från och till flygplatsen i Gambia.
Danskurs 3 timmar om dagen 5 dagar i veckan (eller trumkurs.)
Boende och tre mål mat om dagen.
Utflykt med övernattning till Ziguinchor
Utflykt med dansfest och övernattning till Atabs hemby

I priset ingår inte:
Flygresa t o r till Gambia. Priset på en flygstol varierar från ca. 6800kr-9000kr. Om du bokar resan innan den 1 september-06 så har du möjlighet att utnyttja våra förbokade biljetter till det lägre priset. Anmälnings avgift är 3500kr varav 2000kr är bindande anmälan för danskursen och 1500kr är handpenning på flygbiljetten. Handpenningen (1500)har du möjlighet att få tillbaka tom.1/9-06
Vatten och drycker köper du själv.
”Prova på” trumkurs som vi ordnar för de som vill.
Egna utflykter i grannskapet.

Platserna är begränsade till 10 deltagare.
För anmälan och frågor ring:
Anna Mossberg Bayo 08-714 80 58 eller 070-540 08 49 eller 0176-56110
Du kan gå in på www.diannahbolong.com för att se hur vi ska bo. Observera att vi själva arrangerar dans och trumkurserna.

VÄLKOMNA ÖNSKAR ATAB OCH ANNA
Ps. Vi ordnar en informationsträff i höst.
Madeleine Waldner  
2006-05-15-11:00:44




Tillbaka              Stäng              Skriv ut              Tipsa en Vän



Djembe-Nytt är en gratistjänst på www.djembe.se. Du kan läsa Webbtidningen,
Prenumerera på Nyhetsbreven och även göra egna Utskick till Prenumeranterna.

Du får gärna göra korta Bildreportage i Djembe-Nytt om Trummor eller Dans på din
egen ort eller från någon resa du gjort. Kontakta Webbredaktören för information.

Om du vill ha Bilder från ett Bildreportage kan du också kontakta Webbredaktören.