Välkommen op äventyr i Senegal!!
3 April 2004 –24 April 2004
Dansa, spela Afrikanska trummor, ät den berömda senegalesiska maten och bekanta dig med en spännande artistgrupp tillsammans med Heidi Torres, som i flera år har ordnat resor till Guinea.
Detta är första gången vi åker som grupp till Nianing, en naturskön by ca 2h från Dakar.
Undervisning
Undervisningen sker må-fre 9-12 samt 16-18. Eventuellt kan någon enstaka gång gå bort om vi ser något uppträdande, eller om det sker något evenemang som vi alla deltar i, men oftast försöker vi ta igen missade gånger vid tillfälle.
På morgonen dansar vi och på eftermiddagen spelar vi trummor. Om du trummar på en relativt god nivå och bara vill trumma kan du trumma med de lokala musikerna under danslektionerna utan extra kostnad, men om du vill ha extra undervisning tillkommer en merkostnad som vi naturligtvis försöker hålla så rimlig som möjligt. (gissningsvis ca 100kr/2h, men priset förhandlas direkt på plats med den person som undervisar, så vi kan inte gå ut med ett fast pris). Kursen riktar sig såväl till nybörjare som till mer erfarna och undervisningen anpassas efter gruppen.
Dansen som lärs ut är traditionell västafrikansk dans. Undervisningen i trummor sker i huvudsak på djembe (olika kompfigurer, basrytmer, solo och arrangemang). Du som redan trummar bra får möjlighet att utveckla ditt solospel! Det finns även möjlighet att för en billig summa lära sig spela andra instrument som sabartrummor, doundoun balafon och kora. Lärarna som undervisar oss tillhör samtliga Coumba Camaras grupp och är alla professionella musiker.
Kost, Logi och övrig underhållning
Vår matmor gör sitt allra bästa för att tillgodose våra önskemål om maten. Vi får gott om mat och tröttnar vi på den afrikanska stilen kan vi alltid be om sallad eller pasta med tomatsås gjord på riktiga tomater! Frukosten däremot är relativt enkel (bröd pålägg och te eller choklad, ibland apelsiner och bananer).
Vi kommer att bo enkelt i Nianing. Vi sover under myggnät på madrasser på golvet. Ta med egna myggnät, samt lakan eller sovsäck! Kuddarna är också ganska obekväma så ett tips är att ha med även egen kudde…
Kurspris
Kursen kostar 7500kr för 3 veckor och 6500kr för dig som bara vill stanna två veckor(Återkommande gäster får 1000kr resp 500kr välkommen-tillbaka-rabatt) Barn kan med fördel åka med och betalar då halva kurspriset. Baby 0-3år som sover på mammas eller pappas madrass kostar 1000kr. I detta ingår trum och dansundervisning för de vuxna och de barn som är stora nog att delta, passning på Afrikanskt maner av de mindre barnen, inkvartering i gemensamt hus i byn samt tre mål mat om dagen. Trumma ingår dock ej! Detta kan du köpa av våra musiker. Om du beställer trumman i god tid kan de ha den färdig för dig med namn, valfritt mönster etc ingraverat redan vid din ankomst. Priset för en trumma är 1200kr och betalas i samband med kursanmälan. Det är dock troligtvis mycket billigare att köpa trumman på plats. Vi sätter vårt pris högt för att täcka kostnader för pengaöverföring, resor till Dakar för att hämta pengar etc, samt naturligtvis också för att ytterligare sponsra våra musiker. Dessutom är det skönt att slippa fara iväg och börja leta efter en trumma direkt på söndagen för att inte missa trumlektionen på måndagen. Även andra instrument kan förhandsbeställas. Prata med Heidi för prisuppgifter!
Flygbiljetten kostar ca 8000kr med Air France. Du bokar och betalar din biljett själv. Transfer från flygplatsen ingår för alla som landar i Dakar 19.45 lördagen den 3 April och reser hem 24 April 23.00. (Du som flyger till Arlanda kommer hem 25 April 10.10.)
Anmälan
För anmälan eller om du har frågor kontakta Heidi Torres på tel 073-730 90 96, eller fax 08-778 90 96
e-mail heidi.torres@heidimail.com.
Anmälningsavgift på 2500kr betalas senast 10 mars 2004
Återstoden av kursavgiften betalas senast 26 mars 2004
Heidis Kontonummer:
SEB 5240 00 581 13
Viktigt att tänka på
Se till att skaffa dig nödvändiga vaccinationer och ev malariaprofylaktika tex på Wasa Vaccination.
OBS! Kursen genomförs endast om det finns minst 6 vuxna kursdeltagare. Högsta deltagarantal 18 personer.
(Om det blir för få deltagare kommer troligtvis möjlighet att finnas för dem att ändå genomföra kursen, men utan Heidis närvaro. Coumba Camara, vår underbara solstråle och kursansvariga pratar dock engelska!)
|