Dans- och trumkurs i Senegal
Följ med på en oförglömlig resa till Ziguinchor i södra Senegal! Under 2 veckor, 7-20 januari 2004, får du kvalificerad undervisning i västafrikansk dans och djembe, samtidigt som du upplever landets kultur inifrån.
Kursen består av dans på förmiddagen och djembe på eftermiddagen. Om önskemål finns kan vi också ordna koralektioner. Vi håller till utomhus i skuggan av mangoträden. I mitten av kursen tar vi några dagar ledigt, så att den som vill kan åka till havet och bada, eller besöka sevärdheter.
Ziguinchor är Senegals näst största stad. Där välkomnas vi av griot-familjen Cissokho (griot=traditionell musiker). Vi bor enkelt och äter hemlagad senegalesisk mat. Alldeles i närheten kan man besöka den färgsprakande marknaden eller batiktillverkaren. På kvällen kan man åka in till stan, lyssna på levande musik och dansa.
Lärare:
Lamine Cissokho, bosatt i Sverige där han leder trumkurser. Lamine är också griot och en framstående koraspelare.
Bambo Cissokho, proffessionell djembespelare
Oulymata Diawarra, dansare med eget kompani.
Lalo Cissokho, proffessionell slagverkare, ackompanjerar på danskursen.
Kurs, hyra av djembe, logi, samt mat under kursdagarna kostar 5900:- Flygbiljett Arlanda-Dakar bokar du separat på resebyrå. Vi kan hjälpa till med bokningen om du vill det. Tänk på att boka så snart som möjligt, så att du får det flyg du vill ha! Välj helst ett flyg som är framme i Dakar 5 januari, så möter vi upp där och reser tillsammans till Ziguinchor. Vi ordnar med reservation på inrikesflyget, eller om du väljer att åka med buss så hjälper vi till med det också.
Har du frågor eller vill anmäla dig, kontakta Maria Peters, mariapeters74@hotmail.com, tel: 0703-17 54 68 eller Lamine Cissokho, laminecissokho_7@hotmail.com, tel: 0705-52 34 37. Anmälningsavgiften är 900:-. Resten av pengarna betalas på plats i Senegal.
VÄLKOMMEN!
|